17 خرداد, 1399

تسخیر جزیره‌های فرهنگی و اجتماعی چالش بعد از جنگ اقتصادی است. مطلب ویژه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی اصفهان، علی صالحی شامگاه چهارشنبه در برنامه تریبون آزاد دانشجویی با موضوع مطالبه جنبش دانشجویی در مبارزه با فساد اقتصادی و مقابله با تحریم‌ها در دوره خط امام ره (دانشگاه آزاد نجف‌آباد) اظهار داشت: با توجه به جنگ تصویر و روایتی که در آن درگیر هستیم باید یاد بگیریم در انتقال پیام از همه حواسمان استفاده کنیم زیرا رسانه خود پیام است. اگر شما به‌ عنوان دانشجویان پیشتاز و پیشرو در مجموعه دانشگاه‌های استان نتوانید از آن چیزی که در تفکر و باور شماست به‌ درستی دفاع کنید در نقطه صفر باقی‌ مانده‌اید.

اقتصادی که نرخ ارزش ساعتی تغییر کند نمی‌تواند تصمیمات بلندمدت بگیرد

مشاور سابق معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان با بیان این‌که دانشجو و نسل جوان به‌ عنوان نسل بعد از تحریم‌های امروز شناخته می‌شود، تصریح کرد: دانشجو باید بداند هدف نهایی تحریم محروم کردن ما از حق طبیعی خودمان است. اساسی‌ترین موضوعی که راجع به تحریم‌ها مطرح است مرحله‌ای بودن  آن‌هاست، بدین معنا که برای ضربه زدن و فلج کردن اقتصاد یک دولت، آن را در بازه‌ها و دوره‌های کوتاه‌مدت در شوک و بلاتکلیفی قرار می‌دهند زیرا اقتصادی که نرخ دلار هر روز یک قیمت است هیچ‌وقت نمی‌تواند تصمیمات بلندمدت بگیرد.

وی گفت: از اوایل سال 97 تاکنون بازده بازار ارز 163 درصد، بازار طلا 180 درصد و بازار سرمایه 85 درصد شاخص کل بورس را به خود اختصاص داده و به همین دلیل است که تداوم این تغییرات در این دوره‌های زمانی باعث فلج شدن تولید می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات مدیریتی در این رابطه همین دلار 4200 تومانی بود که باعث قفل شدن هرچه بیشتر اقتصاد شد و مسیر ایجاد پرواز دلار و ایجاد حباب سکه را فراهم کرد.

مصرف کالای ایرانی دستاورد کوتاه‌مدت تحریم‌ها برای کشور

مدیر خبرگزاری فارس در استان اصفهان ابراز داشت: بخش زیادی از وضعیت اقتصادی پیش‌آمده ناشی از ناکارآمدی مدیریتی در کشور است. مدیرانی که مهم‌ترین تصمیماتشان فریز کردن نرخ ارز در دولت یازدهم بود و باعث شد بعد از چهار سال و ایجاد شوکی مثل خروج از برجام همه رشد ارزی یکجا و بیشتر از نرخ معقول آن اتفاق بیافتد.

صالحی ضمن کارآمد خواندن و فرصت بودن تحریم برای اصلاح ساختارهای درونی اقتصاد عنوان کرد: مجبور شدیم کاری که در این سی چهل سال نمی‌توانستیم انجام دهیم را امروز در سایه تحریم در چند ماه به ثمر برسانیم، پیش‌بینی فروش 300 هزار بشکه نفت در روز برای بودجه سال 98 یعنی چیزی حدود یک‌هشتم آماری که در این سال‌ها اتفاق می‌افتاده و یعنی حداقل به صورت اسمی هم که شده توانستیم هزینه‌های نفت را در بودجه به حداقل برسانیم و این به معنای اتکای کمتر به نفت و رونق اقتصاد داخلی کشور است.

دانش‌آموخته اقتصاد دانشگاه اصفهان رغبت مصرف‌کننده به استفاده از کالای تولید داخل را ثمره تحریم دانست و ادامه داد: امروز صادرکنندگان اصفهان می‌گویند مصرف‌کننده خودش را با کالای ایرانی تطبیق داده و آن را باور دارد تا جایی که خبرگزاری رویترز می‌گوید ایرانی‌ها به سمت مصرف کالای داخلی می‌روند. چه چیزی غیر از تحریم می‌توانست این دستاوردها را در کوتاه مدت برای اقتصاد ایران فراهم کند.

 با سقوط پهپاد ثبات دلار را در این‌یک ماه تجربه کردیم

مدیر خبرگزاری فارس در استان اصفهان ابراز داشت: نزدیک یک ماه است با سقوط پهپاد و توقیف کشتی انگلیسی، دلار در کشور با اندکی تغییر بین 11 هزار و پانصد و 12 هزار و پانصد در نوسان است، چیزی که در 18 ماه گذشته تجربه‌اش را نداشتیم، این‌ها نشان می‌دهد که هزینه مقاومت خیلی کمتر از سازش کردن است. دو کشتی ایران با یک تهدید آزاد شد در حالی‌ که اگر می‌خواستیم مذاکره کنیم معلوم نبود چند روز طول بکشد؛ اگر مؤلفه‌های اقتصاد تحریم را اگر بشناسیم نه‌ تنها تنگنای اقتصادی نیست بلکه خلأهایی که دولت‌مردان لیبرال و تکنوکرات نسبت به آن غافل بودند و باور ندارند را می‌توان پر کرد. الآن مذاکره کردن به معنای تسلیم شدن است زیرا 6 سال هزینه بسیار گران‌بهای مذاکره را پرداخت کرده‌ایم و به نتیجه تقریبا هیچ رسیده‌ایم و با مذاکره سفره مردم را به یک سوم تقلیل دادیم.

مشاور سابق معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان با پررنگ خواندن نقش قوه قضاییه در اتفاقات اخیر افزود: قوه قضاییه در برخورد با مفسدان و برگشت امید به جامعه نقش مهمی ایفا کرده، با این اتفاق به سمت و سویی رفتیم که متوجه شدند یکی بالای سر این بازارها هست که آن را کنترل کرده و نباید آن را رها کرد زیرا بازاری که رها شود دیگر نمی‌توان آن را کنترل کرد. باید پیام‌هایی به آن برسد که یکی هست که این فضا را تحت نظارت و کنترل دارد، اگر نظارت و مدیریت در این حوزه قوی بود نتیجه مثبت بیشتری را در آن شاهد بودیم.

وی با اشاره به شیوه مدیریتی دولت گفت: داریم گفتمان 20 سال پیش ایران که خودش 20 سال قبل مورد نقد بوده را مجدداً عملی می‌کنیم. این مدل اداره کردن اقتصاد با مؤلفه‌محوری خصوصی‌سازی جارویی و برون‌سپاری بی‌ضابطه در سال 1980 در مقاله‌های دانشگاه‌های غربی نفی‌شده و با اجرای مجدد آن‌ یک برگشت رو به عقب داشتیم. این نوع ادبیات اداره کشور دیگر منسوخ‌ شده و این اتفاق در کشور باعث شد که تجمعاتی همچون تجمع سال 76 اتفاق رخ دهد.

جنگ روایت‌ها مسأله محوری امروز است

مشاور سابق معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان ادامه داد: باید توجه داشت که جنگ اقتصادی مسأله محوری امروز نیست، آن چیزی که از سال 96 با آن روبرو هستیم جنگ روایت‌هاست. در جنگ تصویر شاهد بزرگ شدن تحریم و مفاسد اقتصادی و پررنگ شدن گلوگاه‌های خلأ مدیریتی هستیم؛ اینکه از این طریق تزریق یأس و ناامیدی می‌کنند حاصل جنگ تصویر و روایت‌هاست، قرار است به این نقطه برسیم که صبح از خانه خارج می‌شویم نمی‌دانیم تا شب چه اتفاقی برای اقتصاد کشور می‌افتد. دشمن می‌خواهد کاری کند که داده‌های تحلیلی مسؤولان و سیستم محاسباتی مردم را مختل کند تا نتوانیم برای فردای اقتصاد کشور تصمیم‌گیری کنیم و همیشه در یک مارپیچ بی‌سرانجام دم از ناامیدی بزنیم.

مدیر خبرگزاری فارس در استان اصفهان اظهار داشت: صحبت سر سرعت رشد علمی ایران است که 11 برابر سایر کشورهاست. می‌خواهند ایران را در سطح نیاز به تأمین حداقل‌های بخور و نمیر کنند، یعنی در ایران بودجه علمی، اجتماعی و فرهنگی که مهم‌ترین محورها برای توسعه و پیشرفت کشور است به صفر برسد. برای این‌که از این شرایط عبور کنیم به نظارت امیدبخش قوه قضاییه و مطالبه‌سازی جنبش دانشجویی سرحال و آگاه باقدرت کلامی بالا نیاز داریم.

دانشجو باید افق‌های بلند چند سال آینده را مطالبه‌سازی کند

وی تأکید کرد: دانشجو باید افق‌های بلند چند سال آینده را مطالبه‌سازی کند تا کسی جرأت نکند در کشور سایه جنگ دلار و یورو راه بیاندازد، در دستگاه تصمیم‌گیری مردم اختلال ایجاد کند و منجر به تصمیمات کوتاه مدت و نادیده گرفتن منافع بلند مدت کشور شود؛ امروز اگر در خلیج فارس درگیر جنگ اقتصادی و در هزاران کیلومتر دورتر در جنگ مستشاری داعش را شکست دادیم، غفلت از مسائل فرهنگی، اجتماعی و علمی و بی‌توجهی به توسعه زیرساخت‌ها و پیشرفت کشور، ما را با جزیره‌های تسخیر شده در داخل مرزها توسط داعش فرهنگی و اجتماعی رو به رو خواهد کرد.

صالحی در ادامه به لزوم توجه به مسأله مبارزه با فساد و عدالتخواهی در دانشگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: شیوه پیگیری و بیان مسائل در رسانه از اهمیت بسیاری برخوردار است؛  باید بدانیم با یک جبهه از دشمنان تا دندان مسلح در حوزه رسانه رو به رو هستیم که نفوذی‌های داخلی و برخی ناآگاهان هم همراهشان هستند پس در حوزه عدالتخواهی نیاز به حرکت روشمند و حساب شده داریم.

مشاور سابق معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان با اشاره به لزوم توجه به عقلانیت و اثرگذاری شیوه‌های رسانه‌ای گفت: نباید هنوز شیوه‌های بعضاً غیراقناعی دهه شصت را دوباره در حوزه رسانه بازسازی کنیم؛ امروز درگیر جنگ روایت‌ها و تلاش برای ایجاد اخلال در دستگاه محاسباتی مردم هستیم کوچکترین حرکتی که در فرآیند هدفمند منجر به حل مسأله نشود خود مسأله‌ساز خواهد بود.

جنبش دانشجویی راه مصادره تلاش‌هایش توسط جریانات مسأله‌دار را ببندد

وی در ادامه بیان داشت: در همین اصفهان هم جریانات تقلبی هستند که به اسم مطالبه‌گری کاسبی رسانه‌نمایی راه انداخته‌اند و می‌گویند یا با ما باشید یا بر ما هستید که البته در آینده از سرنوشت آن‌ها بیشتر خواهید شنید؛ جنبش دانشجویی باید با کشف مسائل اساسی مردم، تعیین روش پیگیری صحیح و نهایتاً به نتیجه رساندن مطالبه در چارچوب‌های قانونی با اقدامات فعلی و فاعلی عقلایی راه را بر مصادره تلاش‌هایش توسط جریانات مسأله‌دار و زاویه گرفته با نظام و انقلاب ببندد.

صالحی در پایان گفت: در این مسیر و در حوزه رسانه نیز لازم است پیوستی حرفه‌ای در جهت اقناع و حساس‌سازی افکار عمومی با استفاده از شیوه‌های به روز و مؤثر نه مدل‌های منسوخ شده 10 سال قبل به کار گرفته شود تا ضریب‌دهی و حداکثرسازی اثر مطالبه‌گری شکل بگیرد و امکان برچسب زدن و سواستفاده احزاب،گروه‌ها و مهره‌های سوخته پروپاگاندای نهادهای خاص از این تلاش‌های ارزشمند فراهم نباشد.

به گزارش فارس، در ادامه برنامه دانشجوهای رشته‌های مختلف به بیان دیدگاه‌های خود نسبت به وضع معیشتی مردم و وضعیت کنونی اقتصاد کشور پرداختند و در همین رابطه سؤالاتی از مدیر خبرگزاری فارس در استان اصفهان پرسیده شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.