10 آبان, 1399

قوانین آب 40 سال است بر زمین مانده مطلب ویژه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /سجاد انتشاری در کارگروه تخصصی آب اصفهان با بیان این‌که قوانین مختلفی در حوزه آب داشتیم و بزگترین قانون این حوزه، توزیع عادلانه آب است که همچنان از سال 61 تاکنون باقی مانده است، اظهار داشت: 100 قانون از سال 61 تاکنون در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و این تعداد قوانین سبب سردرگمی مجریان و ناظران قانون شده است.

مسؤول کارگروه آب اندیشکده بسیج دانشجویی اصفهان با بیان این‌که قوانین استفاده نمی‌شود و کسی که می‌خواهد تخلف کند راه آن را پیدا می‌کند و کسی که می‌خواهد درست عمل کند، قوانین مانع او می‌شوند، افزود: قوانین حوزه آب باید ساماندهی شود چرا که با تورم قوانین مواجه هستیم.

وی با بیان این‌که زمانی که یک قانون تصویب می‌شود آن را ارزیابی نمی‌کنیم که چقدر کارآمد بوده است، بیان کرد: نیاز به نظام ارزیابی قوانین در حوزه آب داریم تا بخشی از قوانین که نیاز نیست، حذف شود.

انتشاری با اشاره به این‌که قانون جامع آب 10 سال است که پیش‌نویس آن آماده شده و نیاز است مجلس اصلاحات آن را انجام دهد تا همه قوانین در یک قانون تجمیع شود و منافذ تخلف بسته شود، تصریح کرد: در حوزه آب فساد داریم، یک فرماندار و یا یک مسؤول به نام خود یا اعضای دیگر خانواده‌اش، شرکتی ثبت کرده و آب گرفته‌اند باید در حوزه آب شفاف‌سازی انجام شود.

مسؤول کارگروه آب اندیشکده بسیج دانشجویی اصفهان با بیان این‌که برای ستاد احیای دریاچه ارومیه حدود 3 هزار میلیارد تومان هزینه شد اما به نتیجه نرسید، عنوان کرد: سازمان‌هایی که در حوزه آب فعالیت می کنند با هم هماهنگ نیستند و نیاز به هزینه‌های سنگین برای تشکیل ستاد نیست، بلکه فشار مردمی و نمایندگان مجلس نیاز است که این سازمان‌ها هماهنگ و یکپارچه عمل کنند.

ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد

مجید توانپور با بیان این‌که مسأله آب یک گذشته، حال و آینده دارد، افزود: در گذشته قوانینی در حوزه آب حاکم بوده است اما این قوانین را بهم زده‌ایم، اگر آب منتقل شده به یزد، مسؤولانی در آن زمان بدون آینده‌نگری آن را تایید کرده‌اند؛ نکته دوم که باید به آن پرداخت این‌که آب برای شرب رفته یا صنعت، در یزد فولاد زدند که یک صنعت آب‌بر است، اگر این صنعت مصرف آب دارد آیا این اخلاقی بوده که برای صنعت مصرف شود یا نه باید برای آب شرب مصرف شود.

مسؤول اندیشکده ابداء بسیج دانشجویی اصفهان با اشاره به این‌که طبق قانون آب به یزد 3 مترمکعب و 8 مترمکعب به طرف اصفهان باید برود، آیا واقعاً در عمل همین طور است، ادامه داد: در حال حاضر فلات مرکزی با خشکسالی مواجه است، در درجه اول آب شرب مردم باید تأمین شود و بعد از آن باید به سراغ حق‌آبه کشاورزان رفت.

وی با تأکید بر این‌که امروز نباید اجازه دهیم وقتی مشکل آب داریم یک عده‌ای دوباره آب اضافه بردارند، این ظلم است به آب شرب‌داران و حق آبه‌داران تصریح کرد: اگر آب شرب در یزد نداریم، چگونه اجازه داده‌ایم صنایع در دو دهه اخیر شکل بگیرند، اصفهان هم صنایع داریم که آب استفاده می‌کنند، ولی قدیمی‌تر هستند و باید برای آن هم چاره‌اندیشی کرد.

توانپور با بیان این‌که ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد، گفت: سیستم مصرف آب در منازل باید اصلاح و فرهنگ‌سازی شود، در حوزه کشاورزی باید به سراغ کشت‌های برویم که آب نمی‌خواهد و سیستم آبیاری را نیز بازسازی کنیم تا سطح زیر کشت افزایش پیدا کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در %ب ظ، %27 %401 %1398 ساعت %12:%بهمن

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.